Żywność przyszłości

Już od jakiegoś czasu jestem fleksitarianką, a dokładniej od momentu, w którym zdałam sobie sprawę z tego jaki wpływ na środowisko i klimat ma nadmierne spożycie mięsa. Od tej pory zwracam uwagę na to, co kupuję i cieszę się, że takich osób jest też coraz więcej. Nie jest to jednak takie oczywiste, jakie produkty spożywcze wybrać, aby nie wpływać negatywnie na środowisko: pochodzące z rolnictwa ekologicznego czy też może ekstensywnego?

 

Co nas czeka?

W dłuższej perspektywie czasu rolnictwo ekologiczne i ekstensywne nie dadzą rady zaspokoić potrzeb ludzkości. Niedługo będzie nas na świecie nawet 10 mld. Czy jest więc jakiś sposób, aby produkować żywność w taki sposób, żeby zabezpieczyć zasoby na przyszłość?

Tak, jak się okazuje zrównoważone rolnictwo, czyli takie, które skupia się na tym, aby jego wpływ na środowisko był odwracalny, żeby źródła były odnawialne. I to jest właśnie nasza przyszłość.

Fleksitariańska lista zakupów, dobre mięso Goodvalley

Ale czy polscy konsumenci są gotowi na zrównoważoną żywność?

Jak pokazuje Raport „Zrównoważona żywność w Polsce” opracowany n a podstawie badań konsumenckich zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” póki co, tylko 40% Polaków zetknęło się z nazwą „produkt rolnictwa zrównoważonego” lub „rolnictwo zrównoważone”, co oznacza, że jeszcze spora grupa osób potrzebuje si ę o nim dowiedzieć. Natomiast ośmiu na dziesięciu polskich konsumentów ma pozytywny stosunek do takich produktów, a najbardziej zainteresowani produktami pochodzącymi z rolnictwa zrównoważonego są konsumenci, którzy szczególną uwagę zwracają na zdrowie.

75% Polaków jest zainteresowanych kupowaniem produktów rolnictwa zrównoważonego, a 83% spośród nich deklaruje, że mogłyby one stanowić przynajmniej połowę ich koszyka zakupowego.

 

Jeśli coraz bardziej będzie wzrastać wśród konsumentów świadomość, tego że nasze nawet najmniejsze wybory mają wpływ na planetę, producenci także zaczną mocniej przywiązywać wagę do tego, aby produkować żywność w sposób zrównoważony. Mam nadzieję, że to właśnie taka przyszłość nas czeka.

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane

Autor artykułu

Karolina Janicka

Karolina Janicka

Kreatywna dusza dbająca o wizualny aspekt podejmowanych przedsięwzięć. W social media czuje się jak ryba w wodzie. Prywatnie - kocia mama.