Przykłady zrównoważonych marek

W Goodvalley mierzymy zużycie wody w naszych gospodarstwach i na naszych polach, mierzymy zużycie oleju napędowego w maszynach i mierzymy ekwiwalent CO2 z całej produkcji, dzięki czemu możemy starać się z roku na rok je obniżać. Oczywiście nie jesteśmy jedyną zrównoważoną marką. Coraz więcej firm zwraca już uwagę na swój wpływ na środowisko, dlatego chciałbym przedstawić 3 duńskie marki, które tak jak my są zrównoważone.

 

Organic Basics

OB zaczęło się od pomysłu sprzedaży basic’owych ubrań, takich jak bielizna, w ramach subskrypcji, ale szybko przerodziło się w markę zrównoważonej odzieży, ponieważ dostrzegło rosnące zainteresowanie wśród konsumentów. Przemysł odzieżowy z natury nie jest przyjazny dla środowiska, ponieważ zużywa wiele zasobów, aby wyprodukować materiał potrzebny do produkcji odzieży, a do tego każdego roku miliony ton ubrań są niszczone, ponieważ nie zostały sprzedane. Dlatego Organic Basic stawia na transparentność i zrównoważony rozwój. Przekazują 1% zysku organizacjom klimatycznym, a w Dzień Ziemi (22/04) wszystkie zyski przeznaczają na rzecz klimatu. Dodatkowo, podczas zakupów w ich sklepie, można zobaczyć ilość CO2 i wody, które zostały zaoszczędzone przez zakup ich produktów w porównaniu do standardowej firmy odzieżowej.

https://organicbasics.com

 

Lakour 

Kolejna duńska marka odzieżowa, ale z większym asortymentem produktów. Ze sklepami w Kopenhadze i Aarhus, koncentrują się na estetyce outdoorowej dla podróżników, surferów i (hobbystów) rybaków. Oprócz tego, że ich ubrania są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, który rybacy wyłowili z europejskich wybrzeży, mają również swój własny program recyklingu, więc jeśli zwrócisz ubrania kupione w ich sklepie, po zakończeniu ich użytkowania otrzymasz 25DKK (około 15 złotych) z powrotem. Gwarantuje to, że nawet materiały wymagające zużycia dużych ilości zasobów, takie jak bawełna, otrzymają nowe życie w postaci nowych ubrań, a nie zostaną po prostu wyrzucone. Dzięki temu programowi Lakour – i Ty – możecie razem przyczynić się do zmniejszenia ilości produkowanych nowych ubrań, a tym samym zmniejszenia emisji CO2.

https://www.lakor.dk/

 

Too good to go

Jak podkreślamy w naszej nowej kampanii oraz tutaj na blogu, powinniśmy zastanowić się nad tym, co jemy i skąd ta żywność pochodzi, ponieważ jej produkcja może stanowić poważne obciążenie dla naszej planety. Zwłaszcza, jeśli nie jest produkowana w sposób zrównoważony. Ale niestety, duża część żywności nie jest spożywana, ale po prostu się marnuje, co oznacza, że produkcja była na nic i tylko pozostawiła po sobie emisję gazów cieplarnianych. Jest jeszcze inny obraz. Firma Too Good To Go szacuje, że około 1/3 całej żywności jest marnowana, czyli aż 1,6 miliarda ton. To 1 600 000 000 kilogramów jedzenia, czyli 51 ton na sekundę. W Polsce to około 236 kg na osobę rocznie. TO BARDZO DUŻO! Dlatego należy zadbać o to, aby wszystko co produkujemy było również wykorzystane. To jest właśnie zrównoważona droga. Too Good To Go pomaga złagodzić ten problem, współpracując z supermarketami, stołówkami, kawiarniami, piekarniami i hotelami, aby umożliwić sprzedaż żywności, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana, może być sprzedawana ze zniżką za pośrednictwem ich aplikacji. Ty również możesz spróbować, ponieważ aplikacja od 2019 roku jest już dostępna w Polsce.

https://toogoodtogo.pl/pl

 

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane