Schab wieprzowy w cydrze

Wieprzowina świetnie łączy się z jabłkami. Ja poszłam o krok dalej i zamarynowałam schab w cydrze. Polecam użyć jego bardziej wytrawnej wersji. Dzięki cydrowi i duszonym jabłkom zamienimy klasyczny polski obiad – schab w sosie – w odświętne, nietypowe danie.

Składniki:

600 g schabu wieprzowego

1 duża cebula

500 ml cydru (najlepiej wytrawnego lub półwytrawnego)

300 g śmietanki 30%

1 duże jabłko

2 liście laurowe

2 ziarna jałowca

2 ziarna ziela angielskiego

1 łyżka oleju

sól, pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę kroimy w piórka. Dodajemy do pojemnika razem z plastrami schabu i cydrem. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki na minimum 4 godziny (można też na całą noc).
  2. Po wyjęciu mięsa z lodówki wyciągamy je z zalewy i troszkę osuszamy. Solimy i pieprzymy, po czym obsmażamy na rozgrzanej, głębokiej patelni z olejem, aż się zezłocą.
  3. Wlewamy zalewę z cebulą, dodajemy liście laurowe, jałowca i ziele angielskie. Dusimy pod przykryciem, na małym ogniu ok. 1 godzinę.
  4. Jabłka kroimy w ćwiartki, a następnie na grube plasterki. Dorzucamy do mięsa i wlewamy śmietankę. Chwilę jeszcze dusimy, aż jabłka zmiękną.
  5. W razie potrzeby dodajemy soli lub pieprzu. Do podania możemy posypać świeżymi ziołami, np. cząbrem.

 

Autor:

Żaneta Hajnowska

Fotografka, stylistka kulinarna, blogerka. Matka założycielka grupy wsparcia dla chcących uczyć się fotografii kulinarnej. Redaktor naczelna własnego magazynu MOOD. Jak sama o sobie mówi – surykatka biznesu. Uczy innych fotografii kulinarnej i maluje tła. Jej życie kręci się wokół fotografii, sztuki i jedzenia. A najlepiej gdy te trzy pasje łączą się w jedno.

Blog: cupcakefactory.pl

IG: @zaneta.hajnowska

Portfolio: zanetahajnowska.com

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane