Schab wieprzowy w cydrze

Wieprzowina świetnie łączy się z jabłkami. Ja poszłam o krok dalej i zamarynowałam schab w cydrze. Polecam użyć jego bardziej wytrawnej wersji. Dzięki cydrowi i duszonym jabłkom zamienimy klasyczny polski obiad – schab w sosie – w odświętne, nietypowe danie.

Składniki:

600 g schabu wieprzowego

1 duża cebula

500 ml cydru (najlepiej wytrawnego lub półwytrawnego)

300 g śmietanki 30%

1 duże jabłko

2 liście laurowe

2 ziarna jałowca

2 ziarna ziela angielskiego

1 łyżka oleju

sól, pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę kroimy w piórka. Dodajemy do pojemnika razem z plastrami schabu i cydrem. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki na minimum 4 godziny (można też na całą noc).
  2. Po wyjęciu mięsa z lodówki wyciągamy je z zalewy i troszkę osuszamy. Solimy i pieprzymy, po czym obsmażamy na rozgrzanej, głębokiej patelni z olejem, aż się zezłocą.
  3. Wlewamy zalewę z cebulą, dodajemy liście laurowe, jałowca i ziele angielskie. Dusimy pod przykryciem, na małym ogniu ok. 1 godzinę.
  4. Jabłka kroimy w ćwiartki, a następnie na grube plasterki. Dorzucamy do mięsa i wlewamy śmietankę. Chwilę jeszcze dusimy, aż jabłka zmiękną.
  5. W razie potrzeby dodajemy soli lub pieprzu. Do podania możemy posypać świeżymi ziołami, np. cząbrem.

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane

Autor artykułu

Żaneta Hajnowska

Żaneta Hajnowska

Fotografka, stylistka kulinarna, blogerka. Matka założycielka grupy wsparcia dla chcących uczyć się fotografii kulinarnej. Redaktor naczelna własnego magazynu MOOD. Jak sama o sobie mówi - surykatka biznesu. Uczy innych fotografii kulinarnej i maluje tła. Jej życie kręci się wokół fotografii, sztuki i jedzenia. A najlepiej gdy te trzy pasje łączą się w jedno.