Co to właściwie jest przepis fleksitariański

Przepis fleksitariański, jaki on właściwie powinien być? Przecież nie chodzi o to, że jest to przepis w którym mięso zastępujemy jakimś nie mięsnym zamiennikiem, bo wtedy jest to przepis vege. Stosunkowo łatwo było domyślić się, że jest to przepis, w którym mięso jest tylko dodatkiem podkreślającym smak lub podnoszącym wartość odżywczą całego dania. Moim absolutnie ulubionym z nich jest sałatka z rzodkiewką i z boczkiem na czele.

No dobrze… tylko żeby wszystkie przepisy fleksitariańskie nie były do siebie podobne, zaczęłam zastanawiać się, co jeszcze można określić jako przepis fleksitariański. I tutaj weszłam na nieco wyższy poziom, czyli poziom wartości. I moim zdaniem fleksitariański jest również przepis, który czyni z naszej potrawy dzieło sztuki.

W tej kategorii moim ulubionym daniem jest ragout z policzkami…

Jest ono fleksitariańskie między innymi dlatego, że nie są przygotowywane na co dzień, czyli z założenia ograniczają ilość spożywanego mięsa. Jednocześnie spełniając drugi postulat fleksitarianizmu, czyli wybór właściwego mięsa.

Przy okazji przepisów, które dają nam najwięcej satysfakcji kulinarnej, okazuje się, że duża ich część wykorzystuje mało popularne elementy. Pozostając na poziomie wyższych wartości, tym razem dbałości o klimat, okazuje się, że fleksi jest też zamienianie w przepisach oryginalnie występujących wołowiny lub baraniny, wieprzowiną lub kurczakiem – zmniejszając tym samym ślad węglowy – na szczęście są już producenci, którzy produkują wieprzowinę z zerowym śladem węglowym.

Wymienione założenia ułatwią nam dobieranie przepisów do zakładki przepisów fleksitariańskich.

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane

Autor artykułu

Agnieszka Kwietniewska

Agnieszka Kwietniewska

Aktywna mama. Markę Goodvalley traktuje jak trzecie dziecko. W swojej rodzinie już od dawna zakorzenia fleksitarianizm i całkiem dobrze jej to wychodzi. W wolnym czasie czym prędzej wskakuje w sportowe buty, chwyta słuchawki i biegnie przed siebie.