To wcale nie taka nowość!

Niektórzy poznając fleksitarianizm stwierdzają, że w zasadzie od dawna są fleksitarianami, tylko nie wiedzieli, że ich styl życia ma nazwę.

Już w 1992 roku terminu fleksitarianizm użyła Linda Anthon, w artykule poświęconym lokalnej restauracji w Teksasie. Jej właścicielka właśnie takim mianem określiła serwowane w swojej restauracji dania. Termin ten musiał jednak zaczekać na swoją popularność. Kolejną szansę dla fleksitarianizmu dał Paul McCartney, który wraz z córkami zapoczątkował akcję Meat Free Monday. Inicjatywa szybko zyskała szeroki rozgłos. Duże znaczenie dla popularności miało poparcie inicjatywy przez znane osoby takie jak Jamie Oliver czy Emma Thompson.

Coraz częściej obserwujemy zaskakujące reakcje w momencie gdy nasz rozmówca uświadamia sobie, że jest fleksitarianinem, ale nie był tego do końca świadomy.

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane

Autor artykułu

Aleksandra Laursen-Baran

Aleksandra Laursen-Baran

Zakręcony z niej zwierzolub. Gotowa do działania gdy tylko padnie hasło. Nigdy nie odmawia i zawsze chętnie pomoże. Jak tylko znajdzie chwilę dla siebie, wskakuje w bryczesy i rusza w konny rajd.